• サぺル
    link
    fedilink
    arrow-up
    1
    ·
    edit-2
    10 months ago

    Serwa chyba nie są dobre do takiego projektu. Ale są najłatwiejsze w użyciu. W końcu to narzędzia modelarskie. Tylko zostały wymyślone do umieszczania w modelu samolotu.

    Ręce są zoptymalizowane do budowy z włókien mięśniowych.

    Może trzeba zrobić symulację ewolucji w której kończyna powstaje z serwomechanizmów. Gdzie wymagana jest odpowiednia funkcjonalność. A potem taką zbudować.

    Dobre projekty powinny być proste w budowie, a podzespoły powinny naturalnie do nich pasować. Inżynieria polega na znalezieniu takiego projektu z dostępnych elementów. Zamiast naśladowaniu czegoś co nie pasuje.

    Z resztą sami zobaczcie od ilu lat próbuje się zrobić jakieś człekokształtne maszyny. Potem sukces odnosi coś całkiem innego. W końcu używamy koparek, a nie mechanicznego symulatora kopacza z łopatą.

    • LackyOP
      link
      fedilink
      arrow-up
      1
      ·
      10 months ago

      “Z resztą sami zobaczcie od ilu lat próbuje się zrobić jakieś człekokształtne maszyny. Potem sukces odnosi coś całkiem innego. W końcu używamy koparek, a nie mechanicznego symulatora kopacza z łopatą.”

      Daleko nie trzeba szukać. Choćby pralki automatyczne. Zamiast zmuszać maszynę do robienia prania w sposób znany człowiekowi (czyli tarka i do przodu), wymyślono nowy sposób prania, który jest bardziej optymalny dla maszyny i prostszy/tańszy w realizacji.

      Dla tego typu bionicznych rąk widzę dwa zastosowania: -Protezy -Jeżeli już faktycznie będziemy w stanie na masową skalę robić humanoidalne i (jako tako) samodzielne roboty. Wtedy będziemy chcieli żeby te roboty mogły poruszać się wśród infrastruktury zaprojektowanej dla ludzi. Tylko to już trochę takie pisarstwo sci-fi i sytuacja, w której nawet budowlańcy i hydraulicy zaczną bać się AI ;-). Obecnie tacy ludzie śmieszkują, że AI prędzej zastąpi programistę niż człowieka w pracy, gdzie potrzebne są dwie sprawne dłonie z kompletem palców.

      • サぺル
        link
        fedilink
        Polski
        arrow-up
        1
        ·
        10 months ago

        Oj ile mógłbym napisać na wiele z tych tematów. Ale nie mogę. To są problemy jak z samochodami automatycznymi i wszystkim co musi funkcjonować w dynamicznym, nieprzewidywalnym, nieznanym środowisku.

        Zauważ że pralka sama wytwarza środowisko swojej pracy. W tym jest geniusz takich rzeczy.

        Ostatnio widziałem reklamę maszyny która sama zbija palety. Czy już jej nienawidzisz? Ile to PKB?

        • LackyOP
          link
          fedilink
          arrow-up
          1
          ·
          10 months ago

          Nie wiem tylko czemu takiej maszyny miałbym nienawidzić. Bardziej bym się zdziwił gdybym zobaczył, że jakiś największy zakład produkcji palet robi wszystko ręcznie bez żadnej automatyzacji.

          • サぺル
            link
            fedilink
            Polski
            arrow-up
            1
            ·
            edit-2
            10 months ago

            To był żart. Ja bym się zdziwił kiedy bym zobaczył coś więcej niż młotek pneumatyczny do gwoździ, szablon i kogoś kto robi to szybciej niż maszyna.

      • サぺル
        link
        fedilink
        Polski
        arrow-up
        1
        ·
        10 months ago

        Jeszcze tylko uzupełnię, że koparka wygląda jak wygląda bo jest sterowana przez człowieka. Gdyby miała być automatyczna to prawdopodobnie też musiałaby zmienić wygląd i działanie. Więc ta zmiana raczej istnieje z każdym przeskokiem.

        Chyba podobnie zmieniły się modele motoszybowców w wielowirnikowe drony.