Bo gdzieś w tabelce porównującej Intel Core Ultra 7 2xxV widziałem podpis, że litografia to TSMC N3B + N6 i mnie zdziwiło.
Właśnie przeczytałem na Arstechnica, że produkuje to TSMC. Dobry ruch. Teraz projektanci będą mogli pokazać swój potencjał w technice porównywalnej z konkurentami.
Najnowsze wiadomości:
https://www.tomshardware.com/pc-components/cpus/intel-announces-cancellation-of-20a-process-node-for-arrow-lake-goes-with-external-nodes-instead-likely-tsmc
Tutaj o nowszym procesie 18A:
https://www.reuters.com/technology/intel-manufacturing-business-suffers-setback-broadcom-tests-disappoint-sources-2024-09-04/Wygląda na to, że fabryki Intela przechodzą ciężki kryzys.
To rzeczywiście trudna sytuacja. Na dodatek konkurencja jest silniejsza niż w latach 2014-2017. Wtedy można było przeczekać. Dzisiaj nie wiem jak to dobrze rozwiązać. Czy są zasoby na to by znowu przeczekać, czy lepsza byłaby rewolucja?
Nie wydaje ci się, że z dużą częścią zachodniej inżynierii jest coś nie tak?
Nie wydaje ci się, że z dużą częścią zachodniej inżynierii jest coś nie tak?
Tak, od paru lat odnoszę takie wrażenie. To drapieżny kapitalizm pożera własne dzieci. ;-)
Teraz pewnie wpadnie tu połowa fediwersum, bo napisałem coś lewackiego. ;-)Ale tak szczerze, dobra inżynieria zanika przez pogoń za szybkim/łatwym zyskiem, choćby był krótkoterminowy.
Niemcy są właśnie w dołku gospodarczym i ciągną za sobą sporo krajów w Europie. Stopy procentowe na rekordowo wysokim poziomie. Wszyscy zaciskają pasa i myślą głównie o tym, jak zadowolić inwestorów.
Do tego prawie wszystko opiera się na głupim naśladownictwie rzeczy, które zadziałały w innych firmach.
IT rzuciło się gremialnie na sztuczną inteligencję. Produkcja przenoszona jest masowo do Azji. Boeing zalicza kolejne wpadki. Branża motoryzacyjna rewiduje plany zastąpienia samochodów spalinowych (tutaj opinie są podzielone, ale faktem jest, że ogromne inwestycje są właśnie wyrzucane w błoto).Nie jest dobrze, a będzie pewnie jeszcze gorzej.
Nie wiem co jest lewackiego w tym, że dostrzegasz też wady.
Nawet zapisałem sobie jeden cytat z tym związany: “Kultura korporacyjna zmieniła się radykalnie w latach 70., przyjmując pogląd Miltona Friedmana, że w sektorze prywatnym nie ma miejsca na etykę i odpowiedzialność wobec społeczeństwa, w związku z czym zaczęto maksymalizować zyski mimo wszystko.”
Dlatego jestem przeciwnikiem ciągłego gadania co się opłaca i co może zająć za dużo czasu.
Nie uważam wysokich stóp procentowych za wadę. To tylko ujawnia realną wartość.
Moim zdaniem jest wspaniale. Rozmawialiśmy o tym już dawno temu. Wszystko jest finansowane na tani kredyt i przez to kiepskie firmy przedłużają swoje życie. Oczywiście ci, którzy mieli w tym interes twierdzili, że to inwestycje i rozwój.
Też słyszałem, że Intel zaczyna produkcję niektórych układów w TSMC (chyba od generacji Arrow Lake).
Nie wiem, czy będą to jakies konkretne modele. Może CPU mobilne? Gdyby tak było, to raczej będzie trudno porównywać wydajność do np. desktopowych linii.W sumie nic nie wiem o sposobie produkcji i ostatnich planach tej firmy. Dlatego tak mnie to zaskoczyło.