• naur
    link
    fedilink
    Polski
    arrow-up
    1
    ·
    18 days ago

    Odnoszę wrażenie, że w Japonii jest na przemian trzęsienie ziemi i huragan.
    Ciekawe czy przepisy/normy budowlane wymuszają stosowanie rozwiązań ograniczających skutki takich zdarzeń. Mam tu na myśli zabudowę jednorodzinną, bo domyślam się, że duże budynki muszą być przygotowane na taką ewentualność.
    W Japonii stawia się raczej stabilne konstrukcje z ciężkich materiałów (cegły, pustaki), czy zabudowuje się szkielet z drewna (jak w USA)?

    • サぺルOPM
      link
      fedilink
      Polski
      arrow-up
      1
      ·
      edit-2
      18 days ago

      Są jeszcze bardzo ulewne deszcze od czasu do czasu. Tak silne, że wszystko jest wstrzymane. Oraz upały po 36 stopni trwające miesiącami.

      Oczywiście, że są takie przepisy. Są aktualizowane po każdym zdarzeniu. Więc im nowszy budynek tym teoretycznie bardziej odporny. Słyszałem jakieś opowieści jak szczególne trzęsienia ziemi wpływały na to. Było w Kobe takie, że ziemia się tylko przesunęła nagle o 40 cm. W większości budynków zawaliło to parter. Kolejne piętro przygniotło wszystko. Zginęło wtedy dużo starszych ludzi, bo ze względu na wiek nie mogli spać na górze. To jakoś mocno wpłynęło na przepisy.

      Nie znam dokładnie konstrukcji. Są różnorodne. Są nawet stalowe ramy. Drewno jest eko. Więc wraca do łask. Najdziwniejsze wydawały mi się wsporniki domu. Pod budynkiem jest dużo płytek betonowych na piasku. Na nich są metalowe podnośniki, regulowane na śrubach, które niezależnie podtrzymują belki podłogi. Podobno usztywnia to konstrukcję domu (wiele punktów podparcia w różnych miejscach) i jest na tyle elastyczne, że może pracować podczas wstrząsów.