Jak działają mechaniczne zegarki.

“Widać napracowanie”™ w animacjach.

  • naurOP
    link
    fedilink
    arrow-up
    1
    ·
    10 months ago

    Hm, zacząłem się teraz zastanawiać, jak można by to zrobić w Solvespace…

    Problem polega na tym, że “constrainty” są na stałe przytwierdzone, a w escapement są naprzemiennie dwa punkty kontaktu.

    • サぺルM
      link
      fedilink
      arrow-up
      1
      ·
      10 months ago

      Wrodzony autyzm podpowiedział mi, że powinienem zacząć od czegoś prostackiego i zobaczyć jego wady, żeby dość ewolucyjnie do takiego lub innego rozwiązania. Zaczynanie od w pełni rozwiniętego sprawi, że nie zrobię tego dobrze i nie zrozumiem dobrze. W końcu chodzi tylko o to by spowolnić rozkręcanie sprężyny/obciążenia do takiej wartości by mogła napędzać mechanizm przez dłuższy czas.

      Fajne są też mechaniczne zegarki elektroniczne. Gdzie zamiast tego mechanizmu jest cewka i wirnik z magnesem, który ma wykonywać jakąś część obrotu pod wpływem impulsu.

      Widziałem też odwrotne. Zegar wahadłowy taktował starą centralę przekaźnikową: https://youtu.be/6WhQAewSUWs?t=128

      • naurOP
        link
        fedilink
        arrow-up
        1
        ·
        10 months ago

        Ciekawe jakie instytucje potrzebowały takich urządzeń (centralnego sterowania czasem w całym budynku).
        Może jakaś telewizja.

        Chyba łatwiej byłoby regularnie (powiedzmy raz dziennie) robić obchód i sprawdzać zegary według wzorca. Utrzymanie takiego mechaniczno-elektrycznego systemu było pewnie bardziej skomplikowane i wymagało specjalisty.

        • サぺルM
          link
          fedilink
          Polski
          arrow-up
          1
          ·
          edit-2
          10 months ago

          To są części z centrali telefonicznej. Więc to centrala. Pewnie przewody były tańsze niż taki zegar (żart). Chodzi pewnie głównie o generowanie dokładnych impulsów potrzebnych do działania automatyki centrali i jej systemów naliczania/bilingowych.

          Cała centrala była utrzymywana przez swoich pracowników, którzy byli specjalistami. A w razie kłopotów pewnie mieli części zapasowe + zegar backupowy (widać drugą podobną szafkę po prawej). Ciekawe czy zegar miał watchdoga?

          Mnie kiedyś bardziej zdziwiło, że te różne częstotliwości generowane do słuchawki w różnym stanie połączenia były tworzone elektromechanicznie. Silnik obracał jakimś przełącznikiem komutatorowym, którego elektrody przełączały szybko minus i plus napięcia tworząc częstotliwość.

          Boję się dowiedzieć jak działały różne usługi jak zegarynka.