• サぺルOPM
    link
    fedilink
    Polski
    arrow-up
    1
    ·
    11 months ago

    Polski człowiek wykonał system operacyjny dla RP2350 w Zig!

    • Lacky
      link
      fedilink
      arrow-up
      1
      ·
      11 months ago

      Ale nikt mu nie pogratulował bo jest ze wsi ;-)

      • サぺルOPM
        link
        fedilink
        Polski
        arrow-up
        1
        ·
        11 months ago

        “Każdy mądry człowiek chce być poprawiany, a nie podziwiany” - Marvin Minsky

      • サぺルOPM
        link
        fedilink
        Polski
        arrow-up
        1
        ·
        10 months ago

        Tak właściwie, po kilku dniach, pomyślałem, że niczego nie wyniosłem z tego filmu. Więcej wynoszę z nudnych filmów, gdzie ktoś siedzi i koduje i ja widzę jak koduję i mi opowiada co myśli i dlaczego podjął taką decyzję. To i tak nie ma sensu. Ponieważ jest zbyt bierne. Najwięcej sensu ma dużo własnej praktyki i wyciąganie wniosków. To nam pokazuje na co nas stać intelektualnie. To jest prawda o nas samych.

        Piękny słowotok.

  • naur
    link
    fedilink
    Polski
    arrow-up
    1
    ·
    10 months ago

    Mnie po obejrzeniu materiału zaciekawiło, w jaki sposób 16-bitowce bez MMU zarządzały pamięcią procesów.

    Ciekawe kiedy powstanie “Workbench” na Pico.
    520 KB RAMu to nadal trochę za mało do pracy, ale jakieś tech demo da się już zrobić.

    • サぺルOPM
      link
      fedilink
      Polski
      arrow-up
      1
      ·
      10 months ago

      Czy 68k był 16-bitowy?

      Miały globalny, systemowy alokator? Nie musiały uwalniać pamięci, jeśli ginący proces jej nie uwolnił. To zależy czy miały miejsce na przechowywanie informacji o tym jaki proces alokuje pamięć.

      Midori też miało nie obsługiwać MMU i zyskiwać dzięki temu 30% wydajności. Miało być jak NaCl.

      Pewnie można szybciej zrobić port RiscOS.

      Mi się podobało programowanie od podstaw. W pewnym momencie zaczęło “chodzić” za mną kilka przydatnych funkcji, które można nazwać biblioteką standardową.

      • naur
        link
        fedilink
        Polski
        arrow-up
        1
        ·
        10 months ago

        Czy 68k był 16-bitowy?

        To zależy od przyjętego kryterium. Mi chodziło bardziej o brak pełnoprawnego MMU i współdzieloną pamięć pomiędzy wszystkimi procesami. Zakładam, że już wtedy binarki musiały być budowane jako Position Independent Code i obsługiwać jakieś relokacje dla danych.

        • サぺルOPM
          link
          fedilink
          Polski
          arrow-up
          1
          ·
          edit-2
          10 months ago

          Nie widzę problemu we wspólnej przestrzeni adresowej. Obszar jądra i moduły w takiej działają.

          Wpisałem w wyszukiwarkę Amiga Hunk i wyskoczyły mi zdjęcia panów trzymających w ręku penisę męską. Podobała mi się sekcja overlay.

          Jeśli chcesz zachować wydajność, binarki mogą mieć metadane z szablonami, z informacją o tym, w którym miejscu trzeba wprowadzić przeliczony adres.

          • naur
            link
            fedilink
            Polski
            arrow-up
            1
            ·
            10 months ago

            Tak, ale w kernelu nie ma raczej potrzeby tworzenia oddzielnych kopii zmiennych globalnych per proces/zadanie. Takie rzeczy trzyma się w strukturach.
            Oczywiście tak samo należałoby rozwiązać problem na mikrokontrolerze, ale jak rozumiem, autor filmiku chce zrobić w swoim systemie bardziej uogólnione rozwiązanie (z sekcją .data we współdzielonych bibliotekach).

            To są i żeńskie?

            • サぺルOPM
              link
              fedilink
              Polski
              arrow-up
              1
              ·
              10 months ago

              Przepraszam, ale chyba straciłem wątek. Ewentualnie przerósł mnie kontekst. Straciłem z oczu/myśli cel.

              Dygresja: Niedawno dowiedziałem się, że pierwsze Mac były jednozadaniowe jak DOS. Po prostu miały graficzny shell do odpalania jednej aplikacji. Możliwość uruchamiania większej ilości procesów pojawiła się kiedy jeden z użytkowników chciał to zaimplementować. Potem kupiło to Jabłko i go zatrudniło. Miał wiele problemów z izolacją aplikacji, które robiły różne rzeczy z pamięcią po swojemu. Oczywiście nie byłą to wielozadaniowość, tylko przełączanie aplikacji. W latach 1980 słyszałem też o takich niezależnych rozwiązaniach dla DOS.